Forum o skrzyniach biegów i nie tylko...

Pełna wersja: Olej silnikowy do diesla
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jakie stosujecie oleje do silników diesla?? Macie jakiś producentów olejów których możecie polecić ze względu na jakość i parametry??
Wszystko zależy od preferencji oraz zaufania i przywiązania do marki olejów.
Osobiście mogę polecić oleje z oferty firmy FUCHS - https://olejefuchs.pl/
Myślę że Motul, Millers też "nie zaszkodzą" silnikowi.
(11-16-2018, 08:55 AM)Arek_BCS napisał(a): [ -> ]Wszystko zależy od preferencji oraz zaufania i przywiązania do marki olejów.
Osobiście mogę polecić oleje z oferty firmy FUCHS - https://olejefuchs.pl/
Myślę że Motul, Millers też "nie zaszkodzą" silnikowi.

Twoim zdaniem czym te oleje się różnią się np od Shella??
Nie mam zdania dotyczącego Shella. Ogólnie to dobra firma i w przeciwieństwie do "liderów" rynku nie jest podrabiana. Osobiście nie miałbym obaw przed zastosowaniem Shella w silniku.

Natomiast nie ma jednoznacznej odpowiedzi TEN konkretny olej (lub marka) jest najlepszy. To jak olej zachowuje się w silniku poza samą jakością oleju to wypadkowa wielu czynników.

My od lat stosujemy FUCHSA i nie zawiedliśmy się na nim bo to solidne oleje. Ciężko mi jest przekonywać konkretnie do tej marki, bo każdy ma swoje preferencje.
dzięki za odpowiedzi.
Na innym forum dowiedziałem się że oleje Shell Helix są produkowane w inny sposób niż reszta olejów. (z gazów jak dobrze pamiętam)
To prawda, że z gazu ziemnego. Dokładniej rzecz ujmując Shell opracował technologię GTL polegającą na pozyskiwaniu paliwa i olejowych baz syntetycznych z gazu ziemnego. Technologię tę stosują tez inni producenci, bo jest tańsza niż pozyskiwanie estrów i PAO w procesie syntezy z ropy naftowej.

To, że Shell stosuje taką technologię nie znaczy, że wszystkie oleje są wykonane w tej technologii, a do tego olej silnikowy to mieszanina różnych składników. Baza GTL to jakaś część końcowego produktu. Natomiast jeśli chodzi o jakość to dla silnika niema do końca znaczenia jaka technologia jest zastosowana, ważne żeby składniki w oleju były solidnie skomponowane i spełniały założone parametry.

Jeśli rodzi się pytanie czy GTL jest lepsza, to można stwierdzić, że nie koniecznie, ale na pewno w procesie produkcji jest tańsza.
(12-20-2018, 10:06 AM)Arek_BCS napisał(a): [ -> ]To prawda, że z gazu ziemnego. Dokładniej rzecz ujmując Shell opracował technologię GTL polegającą na pozyskiwaniu paliwa i olejowych baz syntetycznych z gazu ziemnego. Technologię tę stosują tez inni producenci, bo jest tańsza niż pozyskiwanie estrów i PAO w procesie syntezy z ropy naftowej.

To, że Shell stosuje taką technologię nie znaczy, że wszystkie oleje są wykonane w tej technologii, a do tego olej silnikowy to mieszanina różnych składników. Baza GTL to jakaś część końcowego produktu. Natomiast jeśli chodzi o jakość to dla silnika niema do końca znaczenia jaka technologia jest zastosowana, ważne żeby składniki w oleju były solidnie skomponowane i spełniały założone parametry.

Jeśli rodzi się pytanie czy GTL jest lepsza, to można stwierdzić, że nie koniecznie, ale na pewno w procesie produkcji jest tańsza.
no i teraz to już mam w pełni wyjaśnione jak produkowany jest olej Shella.
A dzięki takiej produkcji działa jakoś inaczej na silnik??
Raczej nie ma różnic w olejach pozyskiwanych z ropy i z gazu. Jedynie może to, że pozyskiwanie z gazu jest technologią trochę tańszą. Myślę, że "pochwalenie się" taką technologią ma też swoje działanie wizerunkowe i marketingowe. Nie spotkałem się z opiniami czy wynikami testów aby  GTL "górowała" nad klasyczną produkcją baz olejowych.