Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Berlingo - czy wymieniać olej ??
#1
Tak się podłaczę.
Czy w Berlingo trzeba zmieniać olej w skrzynce? Mam w firmie 2, jeden ma nabiegane ponad 240k drugi 180k. W jednym skrzynia masełeczko, w drugim haczy na 2 i 3.
Czy takie haczenie moze oznaczac coś poważniejszego? Jestem z Zawiercia. Czy mozna podjechac do Was na diagnozę ?
Odpowiedz
#2
Na początku chciałbym obalić pewien mit, który krąży szczególnie wśród użytkowników VW/AUDI i BMW. Chodzi o taki magiczny zapis w książce serwisowej - Interwał wymiany oleju w skrzyni biegów [manualnej] - nie wymieniać oleju przez cały okres eksploatacji pojazdu. Zapis oczywiście może brzmieć różnie, ale sens oznacza, że olej w skrzyni jest niewymienialny.

Producenci samochodów to firmy które utrzymują się z produkcji i naprawy swoich pojazdów. Żeby przetrwać muszą sprzedawać kolejne wyprodukowane samochody. Gdyby auta się nie psuły, szybko zwinęliby swoje interesy. Przyjęto zatem średni okres eksploatacji samochodu, po którym potencjalny klient powinien oddać samochód na złom lub sprzedać i kupić nowe auto. W zależności od marki są to okresy 5-7 lat.
W tym momencie dochodzimy do sedna - logiczne jest, że dla producenta okresem eksploatacji jest okres, który przyjmuje za średnią żywotność swojego produktu. Oczywiście auta te jeżdżą dłużej, a w naszym kraju jeszcze dłużej Wink .

Olej w skrzyni i silniku to substancje, które podczas oddziaływania w środowisku, w którym pracują, tracą swoje właściwości. W silniku staje się to znacznie szybciej ze względu na znacznie "gorsze" warunki środowiska pracy, natomiast w skrzyni biegów ten proces przebiega wolniej ALE przebiega (!).
Olej w szczelnie zamkniętej butelce może stać parę lat bez uszczerbku. Różni producenci podają różne terminy. W momencie wlania go do skrzyni biegów zaczyna się jego praca. Tu producenci podają termin 4-6 lat pracy, a po przełożeniu na przebieg to 120 - 180 tyś czasem 200. Ciężko określić tę barierę ponieważ wszystko zależy od warunków eksploatacji, jakości oleju i części w skrzyni biegów. Moim zdaniem 150 tkm to dobry czas na wymianę oleju (uwaga - są skrzynie wymagające wymiany nawet po 50 tyś.). Najprościej jakość oleju sprawdzić badając go w laboratorium, ale ze względu na koszty badania warto po prostu zmienić olej Smile

Proszę sprawdzić czy napewnoc haczy na 2 i 3 biegu w Pana samochodzie. W Berlingo przeważnie są problemy na 3 i 4 biegu, uszkadza się piasta.
Jeśli jest Pan z Zawiercia to zapraszam Pana do nas do firmy, nasz mechanik się przejedzie Pana autem i jeśli faktyczne jest to problem po stronie skrzyni biegów to zaproponujemy Panu naprawę lub zakup drugiej skrzyni.
Zawsze i wszędzie możesz wszystko!
Odpowiedz
#3
Witam.
Trzeba by wymienić olej dodam też że korek do wlania oleju do skrzyni znajduje się z lewej strony skrzynki akumulatora w szczelinie na skrzyni bardzo trudne dojście. W ostatecznośći wyciągnąć akumulator i skrzynkę od akumulatora i wtedy dojście jest bardzo proste. Pozdrawiam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości