Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Olej do skrzyni Seata ibiza
#1
Witam

Kupiłem mojej drugiej połówce Seata Ibizę 1,2 z 2004 roku
Jaki olej polecicie mi do skrzyni montowanej w tym aucie i jak go wymienić.
Tzn gdzie są korki olejowe?
Odpowiedz
#2
Witam

Do Pana skrzyni producent przewiduje zastosowanie oleju serwisowego G060726A2. W ilości 2,1 litra który spełnia normę VW TL 726.
Wspomniany olej mamy w ofercie w naszym sklepie - link poniżej
http://www.skrzynie.com.pl/vw-g-060-726-a2.html

Olej ten niestety nie należy do najtańszych. Mogę zaproponować równie dobry tańszy zamiennik tego oleju - FUCHS Titan Sintofluid FE 75W.
Olej przekładniowy FUCHS TITAN SINTOFLUID SAE 75W to syntetyczny olej do manualnych skrzyń biegów w samochodach osobowych.
Posiada pakiet dodatków spełniający normę API GL-4. Zastosowanie technologii FE (Fuel Economy) zapewnia maksymalną efektywność pracy przekładni oraz redukuje zużycie paliwa.
Gwarantuje łatwy rozruch przekładni w niskich temperaturach otoczenia. Olej przekładniowy FUCHS TITAN SINTOFLUID SAE 75W jest rekomendowany przez VW jako olej spełniający następujące normy : VW TL 521 78; VW TL 525 12; VW TL 726.
Może być stosowany jako alternatywa dla olejów serwisowych VW spełniających powyższe normy.
http://olejefuchs.pl/titan-sintofluid-fe-75w.html

Przy wymianie oleju wystasrczy jak wleje Pan tylko 2 litry, ponieważ po spuszczeniu oleju w skrzyni zawsze pozostanie 100-200 ml starego oleju.

W Pana samochodzie jest zamontowana skrzynia typu 02T.
Pod linkiem http://www.skrzynie.com.pl/skrzynie-bieg...p-02t.html znajdzie Pan wszelkie informacje dotyczące tej skrzyni biegów. Również znajdują się tam informacje dotyczące umiejscowienia korków olejowych w tej skrzyni.
Bez problemu powinien Pan sobie poradzić z wymianą oleju w skrzyni.
Zawsze i wszędzie możesz wszystko!
Odpowiedz
#3
Dziękuję za informacje. Mam jeszcze pytanie, bo do tej pory sam nie wymieniałem oleju w skrzyni biegów,
czy są jakieś specjalne zalecenia dotyczące wymiany oleju w skrzyni?

W zeszłym roku za wymianę oleju w skrzyni w mojej Octawce mechanik skroił mnie 8 dyszek, a 8 dyszek piechotą nie chodzi, dlatego chciałbym trochę zaoszczędzić.
Odpowiedz
#4
Poniżej znajduje się mała instrukcja dotycząca wymiany oleju w skrzyni biegów.

1. Przed wymianą oleju należy rozgrzać olej w skrzyni biegów. Rozgrzany olej jest rzadszy i łatwiej wylewa się ze szkrzyni. W celu rozgrzania oleju należy bezpośrednio przed wymianą przejachać ok 10-15 km.

2. Wymianę najlepiej przeprowadzać na kanale lub na podnośniku.

3. Przed wymianą oleju należy sprawdzić czy nie ma wycieków ze skrzyni biegów, szczególnie z okolic uszczelniaczy. Jeśli takie występują, należy przed wymianą doszczelnić skrzynię. Tego typu czynności najlepiej powierzyć specjalistycznemu warsztatowi.

4. Przed odkręceniem korka spustowego należy podłożyć pod korek naczynie do spuszczenia oleju. Najlepiej o pojemności powyżej 4 litrów.

5. Można teraz odkręcić korek zlewowy/spustowy. Należy uważać, ponieważ w pierwszej fazie olej wylewa się dość wartkim strumieniem.

6. Na niektórych korkach spustowych znajduje sie magnes, na którym zbieraja się opiłki metalu. Świadczy to o stopniowym zyżywaniu się mechanizmów w skrzyni biegów. Przed wkręceniem korka do skrzyni należy oczyścić korek z opiłek.

7. W celu maksymalnego opróżnienia skrzyni biegów z oleju, można przechylić auto (jeśli jest taka możliwość) w kierunku korka spustowego. W momencie, gdy olej przestał już lecieć, do otworu można wsadzić kawałek czegoś higroskopijnego np. ligniny, ale w taki sposób, aby nie została w środku skrzyni - pozwoli to usunąć resztki oleju ze skrzyni.

8. Po opróżnieniu skrzyni należy wkręcić korek spustowy. Jeśli korek posiada uszczelkę miedzianą może istnieć konieczność jej wymiany.

9. Teraz można wlać świeży olej. Należy wykręcić korek wlewowy i wlać olej.

10. Przez jakiś czas po wymianie należy obserwować czy nie ma wycieków ze skrzyni. Najlepiej po nocy sprawdzić czy nie ma plam oleju pod samochodem.
Zawsze i wszędzie możesz wszystko!
Odpowiedz
#5
Rano byłem autem na kanale by zobaczeć jaki jest dostęp od spodu do tych korków.
Jaki klucz jest potrzebny by odkręcić te korki?
Odpowiedz
#6
Będzie Panu potrzebny klucz imbus 17
Zawsze i wszędzie możesz wszystko!
Odpowiedz
#7
Dzięki wielkie za odpowiedź na pytanie, którego nawet nie zdołałam jeszcze zadać Smile Jesteście wielcy.
Odpowiedz
#8
Naprawdę dzięki wielkie Panu za tak obszerne wyjaśnienia dotyczące tej skrzyni w seacieSmile Pozdrawiam wszystkich.
Odpowiedz
#9
Spróbuj oleju fuchsa.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości